Pielgrzymka różańcowa

14 paź 2016   18:27

W dniach od 4 do 6 października odbyła się parafialna Pielgrzymka Różańcowa. Na jej trasie znalazły się niezwykle urokliwe miejsca oraz sanktuaria środkowo-wschodniej Polski.

W pierwszym dniu pątnicy odwiedzili Sandomierz – w którym znajduje się dominikański kościół św. Jakuba, a w nim słynący łaskami obraz Matki Bożej Różańcowej. Po odprawieniu Eucharystii pielgrzymi zwiedzili stare miasto, a także katedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ze słynnymi staroruskimi freskami fundacji króla Władysława Jagiełły.

Drugi dzień okazał się bardzo intensywny! Najpierw udaliśmy się do Lublina. Zobaczyliśmy zamek z kaplicą Trójcy Przenajświętszej (całość jej wnętrza zdobią średniowieczne freski – podobnie jak w Sandomierzu ufundowane przez Władysława Jagiełłę). Spacerowaliśmy lubelską starówką, odwiedzając po drodze kościół dominikanów oraz katedrę. Po południu udaliśmy się do Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Obiekt ten stanowi ogromną wartość historyczną i kulturalną. Oparł się on pożodze wojennej, zachowując swój pierwotny wygląd, a także bogaty wystrój wewnętrzny. Wieczorem dotarliśmy do Sanktuarium Królowej Podlasia i Królowej Jedności w Kodniu nad Bugiem. Tam sprawowaliśmy Mszę Świętą oraz wzięliśmy udział w wieczornym apelu połączonym z prezentacją arcyciekawej historii związanej z przybyciem obrazu Matki Bożej na to miejsce (na jej kanwie powieść pt. Błogosławiona wina napisała Zofia Kossak – warto ją przeczytać).

W ostatnim, trzecim dniu swe kroki skierowaliśmy do Zamościa. Zwiedziliśmy starówkę z rynkiem i słynnym ratuszem, katedrę. Spacerowaliśmy wzdłuż murów i bastionów miejskich. Ostatnim celem naszego pielgrzymowania stało się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krasnobrodzie. Tam zapoznaliśmy się z historią miejsca oraz wzięliśmy udział we Mszy Świętej przed cudownym obrazem, a raczej obrazkiem – gdyż jego wymiary wynoszą zaledwie 9 na 14 centymetrów.

Pomimo nienajlepszej pogody, pełni radości i dobrych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Brennej.