JUBILEUSZOWY ROK ŚWIĘTEGO JAKUBA

18 sty 2021   11:19

ROK 2021 - ROKIEM ŚW. JAKUBA

 

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego w Roku Jakubowym pod zwykłymi warunkami w wyznaczonych kościołach stacyjnych: "Każdy wierny, który w duchowej łączności z Jubileuszem Compostelli od dnia 31 grudnia 2020 r. aż do dnia 31 grudnia 2021 r., w Roku Świętym Jakubowym, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzi w formie pielgrzymki którykolwiek z kościołów stacyjnych,i pobożnie weźmie tam udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostanie na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami".

W naszej diecezji kościołami stacyjnymi są:
- Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku;
- Kościół św. Jakuba w Simoradzu;
- Kościół św. Jakuba w Rzykach;

Kościoły te zlokalizowane są przy Beskidzkiej Drodze Świętego Jakuba.

Zgodnie ze wskazaniami Arcybiskupa Santiago de Compostela są to kościoły na Szlakach wyznaczonych i zatwierdzonych przez Sekretariat Drogi Św. Jakubaw Santiago. W ten sposób stworzona ma być więź pielgrzymów w kościołach Świętego Jakuba Apostoła na Szlakach prowadzących do grobu św. Jakuba  w Santiago.

Jednym z najstarszych szlaków pielgrzymkowych jest szlak do grobu św. Jakuba, który znajduje się w miejscowości położonej w hiszpańskiej Galicji – Santiago de Compostela. Szlak ten przebiega przez cała Europę.

Św. Jakub był jednym z bardziej uznanych apostołów. W Ewangelii św. Mateusza i Łukasza jest on stawiany na trzecim miejscu zaraz po św. Piotrze i Andrzeju,  a św. Marek stawia go nawet na drugim miejscu zaraz po św. Piotrze. Również Jezus wyróżnił św. Jakuba jako jednego z trzech najbardziej zaufanych apostołów, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, Przemienienia Pańskiego oraz cierpienia w Ogrójcu.

Apostoł Jakub Starszy zajmuje ważne miejsce w historii Hiszpanii. Według tradycji miał głosić ewangelię w okolicach dzisiejszej Saragossy. Jego grób został odkryty na początku IX wieku. Z całej Europy zaczęli do niego przybywać pielgrzymi. Z biegiem czasu narodził się szlak jakubowy. Santiago de Compostela stało się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym obok Rzymu  i Jerozolimy.

 

 

Pozostałe aktualności