NAJPIEKNIEJSZY MIESIĄC MAJ...

30 kwi 2021   21:00

Miesiąc maj dla wielu z nas jest najpiękniejszym miesiącem w ciągu całego roku. Maj kojarzy się też z tak zwaną „majówką”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że „majówka” - to Nabożeństwo Majowe - nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Podczas tego nabożeństwa odśpiewuje się „Litanię Loretańską”, modlitwę „Pod Twoją obronę”, kapłan udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Początki tych nabożeństw w Polsce sięgają VIX wieku. Nabożeństwa majowe zmieniły w pewien sposób wyobrażenie o modlitwie. Nie tylko kościół może być miejscem modlitwy. W ubiegłym wieku bardzo popularne stały się nabożeństwa przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach. Mieszkańcy, głównie wsi, które oddalone były od kościoła, gromadzili się przy nich na modlitwie. Z nadejściem wiosny krzyże przydrożne i kapliczki przyozdabiano kwiatami i kolorowymi wstążkami. Do dnia dzisiejszego popołudniami w kościołach odprawiane są tzw. „majówki”. Uczestnicząc w majowych nabożeństwach sławimy Maryję. 3 maja w kościele obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to wyraz wielkiej wiary i wdzięczności Polaków, którzy dzięki Jej wstawiennictwu przetrwali wiele trudów, dotykających naszą Ojczyznę. Tak więc nabożeństwa majowe są doskonałą okazją do modlitwy i dziękczynienia. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych. W kościele parafialnym „majówka" codziennie pół godziny przed Mszą świętą wieczorną. 

 

Pozostałe aktualności